Co nás naučili ve škole
Ano, obrázek, kde jsou mraky a moře a mezi tím prší a páří se, si většina z nás pamatuje. Koloběh vody. V dospělosti už víme, že je to trochu složitější, ale princip je stejný. Každopádně bez vody nemůžeme žít ani my, ani zvířata, ani rostliny. Proto bychom si vody měli vážit a zbytečně s ní neplýtvat.
Několik minulých let nás utvrdilo v tom, že voda není samozřejmostí. Na jaře či v létě několik týdnů neprší, půda je vyschlá a popraskaná. Pokud máme zahrádky, kde pěstujeme zeleninu či ovoce, vodu potřebujeme. Kde ji vzít, když neprší?
Chytej nebo vrtej
Zalévat zahradu vodou z řádu se příliš nevyplatí, protože tato voda není zadarmo. Říkáte si, která je? Například ta, co naprší. Určitě máte na domě či chatě okapy. Využijte je, a když prší, chytejte vodu. Spojte klidně více nádob – sudů či nádrží, ať nejde ani kapka nazmar, určitě se bude hodit. Další možností je studna. Z té sice také platíte stočné, ani nikoliv vodné. Poplatek je určen ze zákona, neliší se podle místa, kde žijete. Zalévání zahrady vodou ze studny je nejen ekonomicky ale i ekologicky výhodné.
Jak ušetřit doma
Možná vám přišla faktura za vodu a vy si říkáte, že je zase vyšší než v minulém roce. Co s tím? Existuje mnoho způsobů, jak ušetřit. Dopřáváte si denně horkou vodní lázeň? A víte, kolik vody vypotřebujete? Co kdybyste si horkou vanu dopřáli jednou až dvakrát týdně a v ostatní den si dali jen rychlou sprchu? Máte myčku nádobí? To je ideální.
Spotřeba vody vzhledem k počtu nádobí je poměrně malá. Pokud myjete nádobí ve dřezu pod tekoucí vodou, přestaňte s tímto zlozvykem. Proteče vám pod rukama spousta vody a zbytečně. Napusťte si dřez a myjte nejdřív sklenice a čistší nádobí a nakonec mastné hrnce. A až budete odpouštět studenou vodu před sprchováním, chyťte si ji do konvičky a zalijte s ní domácí květiny. Pokud chcete ušetřit ještě více peněz a vody, můžete si pořídit spořiče vody JBsanitary. Existuje obrovské množství možností, jak vodu šetřit.